Cálculos gardados
Só se gardan neste navegador.
Ingreso neto anual
Este ingreso non cobre os gastos e a cota mínima. Revisa o importe.
- Ingreso neto: 22.284 €69,6 %
- Cota de autónomos: 5.126 €16,0 %
- IRPF, Estado: 2.385 €7,5 %
- IRPF, Comunidade Valenciana: 2.204 €6,9 %
Comparado cun cálculo gardado
| Actual | Gardado | Diferenza |
|---|
Os datos gardados recalcúlanse cos tipos actuais.
Aforro anual
O teu custo de vida é maior que o teu ingreso neto.
Cota de autónomos
- Rendemento netoDespois de gastos e cota
- 25.529,85 €
- Súmase a cotaCasas 0224 + 0186
- 5.126,47 €
- Menos 7 % de gastos xenéricos
- −2.145,94 €
- Rendemento computable2.375,87 € ao mes
- 28.510,38 €
- Táboa xeral, tramo 7Base mínima, para De 2.330 € a 2.760 € ao mes
- 1.356,21 €
- Cota ao mes31,5 % da base
- 427,21 €
- Cota ao ano
- 5.126,47 €
A que se destina o 31,5 %, ao mes
- Continxencias comúns (28,3 %)
- 383,81 €
- Continxencias profesionais (1,3 %)
- 17,63 €
- Cesamento de actividade (0,9 %)
- 12,21 €
- Formación profesional (0,1 %)
- 1,36 €
- MEI (0,9 %)
- 12,21 €
Base liquidable do IRPF
- Ingresos
- 32.000,00 €
- Cota de autónomos
- −5.126,47 €
- Gastos de difícil xustificación5 % da liña anterior, máximo 2.000 €
- −1.343,68 €
- Base liquidable
- 25.529,85 €
Cando se paga
- Modelo 130, cada trimestreArredor do 20 % do teu rendemento, se os clientes non reteñen
- 1.276,49 €
- A devolver na RendaPreséntase na primavera de 2027
- 516,87 €
IRPF por tramos
| Tramo de base | Estatal | Comunidade Valenciana | Conxunto | Cota |
|---|---|---|---|---|
| De 0 € a 12.000 € | 9,50 % | 8,80 % | 18,30 % | 2.196,00 € |
| De 12.000 € a 12.450 € | 9,50 % | 11,70 % | 21,20 % | 95,40 € |
| De 12.450 € a 20.200 € | 12,00 % | 11,70 % | 23,70 % | 1.836,75 € |
| De 20.200 € a 22.000 € | 15,00 % | 11,70 % | 26,70 % | 480,60 € |
| De 22.000 € a 32.000 € | 15,00 % | 14,60 % | 29,60 % | 1.044,84 € |
- Cota sobre toda a base
- 5.653,59 €
- Menos mínimo persoal e familiar
- −1.064,49 €
- IRPF a pagar
- 4.589,10 €
O teu mínimo persoal e familiar é 5.550,00 € na escala estatal e 6.105,00 € na autonómica. A cota deses importes desconta.
Que se dá por suposto
- Pagas a cota pola base mínima do teu tramo. Podes escoller unha base máis alta, ata o máximo do tramo, que custa máis e mellora as túas prestacións futuras.
- A cota dedúcese integramente no IRPF. O 5 % de gastos de difícil xustificación (máximo 2.000 €) aplícase en estimación directa simplificada e só reduce o imposto, sen saída de diñeiro.
- Os cambios no perfil axustan os mínimos e a redución por tributación conxunta. Non se inclúen as deducións autonómicas nin as de maternidade, familia numerosa e discapacidade.
- Navarra, Álava, Biscaia e Guipúscoa teñen o seu propio sistema fiscal, calculado aquí só para declaracións individuais. En Álava non se aplican os extras por concellos pequenos nin por fillos de 6 a 15 anos.
- En Ceuta e Melilla, todos os ingresos se consideran obtidos alí e teñen a dedución do 60 %. Non se aplican as medidas de urxencia de 2026 para Ceuta.
- Este é o teu único ingreso. Aforros, alugueiros ou un traballo por conta allea cambiarían o IRPF.
- As cifras son dun ano completo, sen deducións por alugueiro, plans de pensións nin os dous primeiros anos con beneficios dunha actividade nova.
- Non se aplica a tarifa plana para novos autónomos.
- O IVE queda fóra porque o recadas para Facenda. A cota de solidariedade aplícase aos asalariados, polo que non aparece aquí.
- Traballas a xornada completa para unha soa empresa durante todo o ano.
- As cotizacións deixan de medrar na base máxima de 5.101,20 € ao mes. Por riba engádese a cota de solidariedade, da que che corresponde entre o 0,19 % e o 0,24 %.
- Fóra de Navarra e o País Vasco, o IRPF aplica a dedución xeral de 2.000 € por outros gastos. Non se aplican os importes adicionais por mobilidade xeográfica nin discapacidade.
- Por debaixo de 20.048,45 € de salario bruto aplícase a dedución SMI de ata 590,89 €, agás en Navarra e o País Vasco.
- Os cambios no perfil axustan os mínimos e a redución por tributación conxunta. Non se inclúen as deducións autonómicas nin as de maternidade, familia numerosa e discapacidade.
- Navarra, Álava, Biscaia e Guipúscoa teñen o seu propio sistema fiscal, calculado aquí só para declaracións individuais. En Álava non se aplican os extras por concellos pequenos nin por fillos de 6 a 15 anos.
- En Ceuta e Melilla, todos os ingresos se consideran obtidos alí e teñen a dedución do 60 %. Non se aplican as medidas de urxencia de 2026 para Ceuta.
- Todo o salario é en diñeiro e é o teu único ingreso. A retribución en especie, os aforros ou os alugueiros cambiarían o IRPF.
- A túa empresa paga as súas propias cotizacións ademais do teu salario bruto. Por iso, unha cifra bruta non lle custa o mesmo que ese importe facturado por un autónomo.
Fontes
- Resumo de UPTA da Orden PJC/297/2026: tramos e tipo do 31,5 %
- Agencia Tributaria: casas 0224 e 0186 do rendemento computable
- Ministerio de Hacienda, 2026: que escalas e mínimos autonómicos cambiaron
- Ministerio de Hacienda, 2025: escalas e mínimos por rexión
- Taxdown: escalas autonómicas, Ceuta e Melilla
- Guía Fiscal, Navarra e País Vasco: escalas forais e deducións
- BBVA e Garrigues: bonificación do traballo e estimación simplificada vascas
- Guía Fiscal: escala estatal e vixencia en 2026 da escala catalá
- Billeo: 5 % e límite de 2.000 €
- Guía Fiscal, Renta de autónomos: redución para rendas inferiores a 12.000 €
- Supercontable: cotizacións do traballador en 2026
- BBVA Mi Jubilación: tramos e repartición da cota de solidariedade
- Agencia Tributaria: redución por rendementos do traballo
- Laboral Social: dedución SMI de 2026
- Agencia Tributaria: mínimo persoal e familiar
- Agencia Tributaria: redución por tributación conxunta
Escala de IRPF en Comunidade Valenciana, 2026
En Comunidade Valenciana, a escala autonómica súmase á estatal. A táboa mostra o tipo de cada tramo da base liquidable: a parte estatal, a autonómica e o total.
O mínimo persoal da metade autonómica é de 6.105 € en Comunidade Valenciana, fronte a 5.550 € na estatal.
| Desde | Ata | Estatal | Autonómico | Total |
|---|---|---|---|---|
| 0 € | 12.000 € | 9,5 % | 8,8 % | 18,3 % |
| 12.000 € | 12.450 € | 9,5 % | 11,7 % | 21,2 % |
| 12.450 € | 20.200 € | 12,0 % | 11,7 % | 23,7 % |
| 20.200 € | 22.000 € | 15,0 % | 11,7 % | 26,7 % |
| 22.000 € | 32.000 € | 15,0 % | 14,6 % | 29,6 % |
| 32.000 € | 35.200 € | 15,0 % | 17,0 % | 32,0 % |
| 35.200 € | 42.000 € | 18,5 % | 17,0 % | 35,5 % |
| 42.000 € | 52.000 € | 18,5 % | 19,4 % | 37,9 % |
| 52.000 € | 60.000 € | 18,5 % | 21,9 % | 40,4 % |
| 60.000 € | 62.000 € | 22,5 % | 21,9 % | 44,4 % |
| 62.000 € | 72.000 € | 22,5 % | 24,4 % | 46,9 % |
| 72.000 € | 100.000 € | 22,5 % | 26,1 % | 48,6 % |
| 100.000 € | 150.000 € | 22,5 % | 27,35 % | 49,85 % |
| 150.000 € | 200.000 € | 22,5 % | 28,35 % | 50,85 % |
| 200.000 € | 300.000 € | 22,5 % | 29,35 % | 51,85 % |
| 300.000 € | – | 24,5 % | 29,35 % | 53,85 % |
Exemplos resoltos en Comunidade Valenciana
Para unha persoa solteira de 34 anos, sen fillos, con contrato indefinido ou, como autónomo, sen gastos deducibles.
Comunidade Valenciana fronte a outras comunidades
Con 30.000 € brutos, un asalariado en Comunidade Valenciana cobra 23.307 € netos ao ano, o mesmo ca a mediana: o posto 11 de 21 comunidades.